Embed

Tersine Dünya

Merhaba günlükcağazım 9 Ekim Pazar günü, İstanbul Devlet Tiyatroları Küçükçekmece Cennet Sahnesi’nde Güven ile izledikTersine Dünya’yı.

Tersine Dünya, Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan daha önce filmi de çekilen ve tiyatroda da sahnelenen klasik niteliği taşıyan bir oyun.  Kişisel beklentim, bu sezon sadece yerli oyunları sahneleyecek olan Devlet Tiyatroları’nda - madem  öyle- yeni oyunlara ve yazarlara rastlamaktı.  

Okuduğum kitapları anlatırken bazılarına çerezlik derim ya hani, Tersine Dünya için de o tabiri kullanasım geldi izlerken:)  Gişe garantili, izleyen çok az insanın sıkılabileceği, eğlenceli bir oyun zira kendisi :)

Tersine Dünya, tam da adı üstünde bir oyun. İzlerken hep çocukken uydurup oynadığım oyun geldi aklıma. Oyunumun adı Delilik Okulu idi. Bu okulda her şey kuralların ve bilinenin tam tersi idi.Arkadaşlarım bayılırdı oyunda dahi olsa kafamıza göre yaşamaya , tabi dememe gerek yok en çok ben bayılırdım buna :) 

Tersine Dünya’da kadın ve erkekler toplumumuzda genel olarak binenin tam tersi rollerdeydi. Şahsen ben erkekleri dayak yerken, namuslarını korumak zorunda kalırlarken,aldatılırken,çocuk bakarken, yemek yaparken,kapatma olurken, yanlarına terlik alıp gezerken, örgü örerken, bulaşık yıkarken , çamaşır asarken görmekten çok hoşlandım :) Feminist miyim neyim :) Ama kadınları erkek gibi görmekten hiç hoşlanmadım. İçen, döven, çapkın olan, pavyonda gezen, kumar oynayan kadın ıhhh çok çirkindi, erkekleri hatırlattı bana :))) Ay ben cidden feminist miyim yaw :)))

Oyunda Sarı gelin türküsünün Sarı Damat’a çevrilmesine , Adres verilirken Şehit Mualla Mah. Sünnetçi Feriha Sok. gibi bir adres kullanılmasına, kadının alından öpmesine, erkeklerin erkek başına ortada kalmalarına, ‘Erkekler hisseder’ denmesine ekstra güldüğümü belirtmeliyim.

Oyun kadrosuna baktığımda dikkatimi bir şey çekti. Geçen gün izlediğim oyunun dekor tasarımcısı ile müziğini yapan kişiler aynı idi. Tesadüf mü, kadrolaşma tiyatroda bariz gözüme mi sokuldu zamanla anlarım sanırım. Neyse ki iki isim de başarılı bulduğum isimler :) 

Oyunun ikinci bölümü bana göre biraz daha sıkıcıydı bunu da belirteyim:)

Velhasıl emeği geçen herkese bin teşekkür…

KADRO

  Yazar Orhan Kemal

  Yönetmen Elif Erdal

  Uyarlayan Mustafa Gültekin

  Dramaturg Günay Ertekin

  Dekor Tasarımı Şirin Dağtekin Yenen

  Giysi Tasarımı Nalan Alaylı

  Işık Tasarımı Akın Yılmaz

  Dans Düzeni Pınar Ataer

  Müzik Can Atilla

  Yönetmen Yardımcısı Fikret Urucu, Savaş Özdemir

  Yönetmen Asistanı Deniz Gürzumar, Lalizer Kemaloğlu

Oyuncu Özlem Güveli Türker, Hülya Çelik Kalebayır, Fikret Urucu, Ozan Uçar, Zeliha Güney, Serap Eyüboğlu, Gılman Kahyaoğlu, Seval Gökçe, Fatma Öney, Jale Çiçek, Ayla Baki Yücesoy, Nurhayat Boz, Melek Gökçer Bilge, Suna Selen, Çiğdem Aygün, Yıltan Kahraman, Vehbi Akıntürk, Meriç Akay, Ezgi Baykal, Füruzan Çokol, Lalizer Kemaloğlu, Tilbe Taşlı, Hakan Dülger, Onur Erolus, Doruk Ordu, Deniz Gürzumar, Nevzat Cengiz

  Sahne Amiri Mahsuni Yılmaz

  Kondüvit Gökhan Koç

  Işık Kumanda Kaan Eman

  Korrepetitör Melikcan Zaman

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !