Embed

Reis Bey

Merhaba günlükcağazım, bilirsin gerçek şiirle ilk tanışışım Üstat Necip Fazıl ile oldu benim. Çok küçük yaşlarda Çile’nin tamamına yakınını ezbere bilirdim. Bu nedenle şiir yazma serüvenim hemen bitmişti. Kaliteye çabuk ulaşınca yazmaya cesaret edememiştim :)

Necip Fazıl aynı zamanda en sevdiğim sanat dallarının başında olan tiyatroya verdiği değerle de benim için çok önemlidir.

“ Ön tarafı açılır-kapanır bir mikap içinde hayatı yakalamak… Kapana kıstırır gibi… Tiyatro budur.”

“İşte tiyatro, her vakit, farkında olmadan girdiğimiz bu şeffaf mikâbun, bütün hayata külâh gibi geçmiş ve içtimaî müessese hâlinde billurlaşmış ta kendisi... O, içinde hayatı öğüttüğü, ön tarafı açılır - kapanır mikâbın esrarlı dört köşesiyle, açıkta, göz plânında... Rüya, maddeye aktarılmışcasına... Yeri de, sanat hisarının en yüksek burcu...”

“Bana sorarsanız, beşeri keşiflerin en büyüğü olarak tekerleği gösteririm. Sanat şekilleri içinde bence en büyük keşif tiyatro... Tekerlek, nasıl, bitmeyen mesafeler üzerinde sonsuz bir dövüşse, tiyatro da, durmayan zamanın mikab biçimi bir kavanoz içinde, bütün madde ve hareket kadrosuyla doldurulması..." 

Tiyatroyu ne kadar harika anlatıyor değil mi?

Okuduklarım arasındaki -Üstat’ın eserlerinden biri olan- Reis Bey de bir tiyatro eseri. Yıllar evvel Haluk Kurtoğlu’nun başrolünde oynadığı filmini çok beğenerek izlemiştim.

Bilmeyeni yoktur sanırım Reis Bey’in  ama ben nacizane okuduktan sonra kitap hakkında instagram hesabıma şunları yazmışım:

“Hatırlamaya çok ihtiyacım vardı, merhameti, affetmeyi... O kadar ki okurken Reis Bey in dahi yaptıklarının affedilmesine kızgınlık duyacak kadar kırgın ve hırçın bir yürek taşıyordum son zamanlarda.
Üstat, 'Herkesi bu hâle birbiri getirdi. Herkes,herkesi affetsin!' diyerek, Reis Bey' de sarfettiği sözlerin tesiri ile beni silkeledi, kalbimi yumuşattı.
İhtiyaca binaen okuduğum bu harika eseri, ihtiyaca binaen herkesin okumasını çok isterim.”

Kitaba göz gezdirdiğimde neredeyse bütün satırları yıldızla çizdiğimi gördüm.  O nedenle buraya alıntılamayacağım. Sahnelerde sık sık oynanmasını ve izlemeyi çok isterim ama alıp okunmasını da bir o kadar çok isterim. Rahmet olsun Üstat’a… 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !