Embed

Pera Müzesi'nde Polonya Sanatında Oryantalizm Sergisi

Merhaba günlükcağazım , 9 Ocak Cuma akşamı Zehra ve İclal ile Özel Pera Müzesi’nde Polonya Sanatında Oryantalizm, Kesişen Dünyalar Elçiler ve Ressamlar, Kahve Molası, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri adlı sergileri gezdik.

Pera Müzesi ,Tepebaşı’nda Odakule’nin hemen yan tarafında. Müze, tarihi Bristol Hotel binası -dış cephesi korunarak- restore edilerek 2005 yılında açılmış. Bana bu kadar yakın olmasına rağmen ben ilk kez gittim maalesef. Şehrimdeki müzeleri ihmal ettiğimin farkındaydım ama bir türlü de bu ihmali gidermiyordum. Twitterde İstanbul Modern Müzesinin Perşembe günleri , Pera Müzesinin de Cuma günleri (18:00-22:00 ) ücretsiz olduğunu öğrenmem vesile oldu bu değerli müzeyi görmeme:) İmza: Aksekili :)

Müzedeki Polonya sanatında oryantalizm konulu sergi süreli bir sergi. 18 Ocak ne yazık ki son günü. Çok az bir vakit kaldığı için görmeyenlerin görmesini çok isterim. 17. yy. dan, 19. yy. başlarına kadar olan dönemi kapsayan resimlerde Osmanlı’yı , İstanbul’u görmek beni çok mutlu etti doğrusu. Ve tabi Ortadoğu ve Kuzey Afrika da var…

Bu sergide , Sultan Abdülaziz’ın saray ressamlığını yapan Stanisław Chlebowski için özel bir bölüm ve Jan Matejko, Wacław Pawliszak, Jan Ciągliński ve Jacek Malczewski gibi isimlerin bulunduğu Türkiye’yi ziyaret etmiş sanatçılara ait eserler  var.

Sergide ayrıca Jan Christian Kamsetzer’in Türkiye seyahatinden desenler ,Żmurko ve Brandt gibi sanatçıların oryantalist görünümleri de var.

Polonya- Türkiye diplomatik ilişkilerin 600. yılı kutlamaları  kapsamında  2014 yılının Ekim ayında açılan bu sergi için Varşova, Kraków, Poznań, Wrocław ulusal müzelerinden, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve ŁazienkiSaray Müzesi’den ve İstanbul Askeri Müze’den eserler getirilmiş.

Oryantalizmi ben hep olumsuz algılardım bu sergiyle bu bakış açım değişti. Zira gördüm ki Avrupalı sanatçıların gözünde biz çok ihtişamlıymışız. Müzede, Fatih Sultan Mehmet’in at üzerinde bir resmi var ki mesela gördüğüm en güzel Fatih Resmi. Abdülhamid’in bir elçi kabulünde resmedilmiş bir resmi var ki o dönemlerde dünyanın en büyük gücü olduğumuzu bu resimle anlamak güç değil. Sonra onların kıyafetlerindeki bize ait motiflerin ve şekillerin yansıması da etkileşimin büyüklüğünü gösterdi bana. Hele eski İstanbul’un resmedildiği tablolara bakmaya doyamadım. İstanbul ne güzelmiş yaa…

Pera Müzesi’nde ayrıca ünlü ressamımız Osman Hamdi ‘nin ünlü tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi de var. Diğer sergileri de görmeyenlerin görmesini çok isterim doğrusu. Hepsi çok güzeldi.

Bu sergide katkısı olan herkese teşekkür ederim. Sanatın bol olduğu, tarihi değerlerimize ve kimliğimize  önem verildiği, dünya insanlarının etkileşimin sanatla ve bilimle olduğu bir yıl olsun inşallah 2015 . Amin…

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !