Mihmandar

Merhaba günlükcağazım,  ‘Mihmandar’ İskender Pala’ya ait ikinci okuduğum kitap.

Kitap kapağında da belirtildiği üzere ‘Bir Eyüp Sultan Romanı’ olan Mihmandar, lise yıllarımda okulumuzun çıkardığı dergi adı aynı zamanda; ki okulum da Eyüp Sultan’da idi benim.

Eyüp Sultan , manevi havasını kesinlikle fark edebildiğim lakin okurken  üç yıl boyunca yeterince teneffüs edemediğim, kıymetini bilemediğim  bir ilçe. Hâlâ da sık gitmeme rağmen değerini bilip istifade edemediğimi düşündürdü bu kitap bana. Zira orayı şereflendiren  Ebu Eyüp El-Ensari’nin önemini hakkıyla kavrayamadığımı  anladım okurken.

Pala ‘nın Od’unu çok beğenip , bir çırpıda okumumama rağmen Mihmandar ‘ın  haftalardır elimde olması ve yol alırken zorlanışımı kitaba mı bağlamalıyım yoksa nazara gelip nadasa mı girdi  okuma sürecim bilemiyorum fakat kesinlikle OD daha etkileyici idi nezdimde. OD bana Yunus Emre’yi öğretmişti , bu kitap ise bir Eyüp Sultan Romanı olmasına rağmen bence Eyüp Sultan Hazretlerinden çok az bahsetmişti, ya  da ben doyamamıştım Hamed gibi ona . Fakat bahsettiği kısımlar dahi  Şehr-i İstanbul’un ve bizlerin ne kadar kısmetli olduğumuzu anlamama yetti bu kitap. Allah razı olsun yazarından.

Mihmandar, Peygamber Efendimizin hicreti anlatılarak başlıyor. Kitaptaki her kısım kahramanlardan birinin anlatımı ile oluşmuş. Peygamberimizin  hicretini mesela Hz. Ebu Bekir’in ,  Ebu Eyup’un evinde misafir kalışını Ebu Eyüp ve hanımı Fatma’nın dilinden okuyoruz kitapta. Anlatıcılardan  Kallinikos’un kızı, General Dextus’un kızı var ki mesela kurgu kahramanlardan onlar.

Bu kitapta  en çok Ebu Eyüp’ün Peygamberimizden işitip aktardığı hadis-i şerifleri okumaktan ve öğrenmekten haz aldım Hamed gibi ben de. Buraya da o hadisleri aktarmaya çalışacağım.

Kitapta Ebu Eyüp ile Muaviye arasında geçen diyalogda Eyüp a.s’ın söylediği sözlere de hayran oldum. Dua ettim bol bol bizim yöneticilerimize de böyle hakkı tavsiye edecek halis insanlar nasip etsin Allah diye.

Mihmandar ‘da  Peygamberimizin kutlu hadisine mazhar olmak için İstanbul’u feth etmek üzre yolan çıkan Muaviye ordusuna cihad ayetine uymak ve Kutlu Nebi’nin müjdesine ulaşmak için 80 yaşında olmasına rağmen orduya katılan Ebu Eyüp ü okurken Peygamberimize olan aşkına nasıl imrendim , nasıl özendim bir bilsen günlükcağazım. Rabbim bana da öyle bir aşk, öyle güzel bir yaşantı, öyle güzel bir ölüm nasip etsin inşallah. Amin…

Şu günlerde örnek Müslümanlara çok ihtiyacımız var çünkü biz kusurlu Müslümanlar kötü örnek oluyoruz İslam’a. İşte bu yüzden okunmalı bu kitap. Gerçek Müslümanları görüp, örnek alıp, içinde bulunduğumuz sapkınlıklardan ve çirkinliklerden uzaklaşmak nasip olsun inşallah. Amin…

Bu kitabın yazarı İskender Pala’ya  ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Selam ve dua ile…

Kitaptan(Tırnak içinde olanlar Ebu Eyüp El-Ensari’nin ’in naklettiği Hadis-i Şeriflerdir):

Gerçek bir muhacir vatanından ziyade Allah’ın yasakladıklarından ayrılabilenlerdir.

Son adım hayal bile olsa ilk adımı atanlar, kurtulanlardan…

O sabrediyor, herkese sabrı tavsiye ediyordu. Hiçbir şiddete şiddet ile karşılık vermiyordu.

Uykum yekaza , düşüncem birsam gibiydi…

Çünkü her şey zıttıyla defedilir.

Issız zamanların dehlizinde tek başıma gibiydim.

Sen sen ol söyleyeceğin sözün duyulmamasını istiyorsan söyleme, yapacağın  işin görülmemesini istiyorsan yapma!

“Bizleri yedirip içiren ,yiyip içtiklerimizi boğazımızdan kolaylıkla geçirip bedenimizden atmamızı sağlayan Allah’a hamd-ü senalar olsun” Hz.Eyüp’un duası

Zamanın ölümler alıp, ölümler satan bir bezirgan olduğunu işte o sırada bildim.

Sen niyetini halis tut. Canı veren Rabbim isterse toprağa değil, kara diktiğin fidandan bile sana meyva verir.

“Allah yolunda hizmet için bir yürüyüş, güneşin doğup battığı her şeyden daha hayırlıdır”

“Geceleri Kulhüvallahü ahad suresini okuyan, Kur’an’ın üçte birini okumuş gibi olur.”

“Kim benim sözlerimden kırk tanesini ezberlerse  Allah onu  fakihler ve alimler topluluğu ile diriltir.”

Biz ey Halife  nefsimiz için sizden  bir şey istemeyiz, illa cihanın bozulma  eğiliminden  ve Bizans’ın ıslahından  evvel kendimizi  ıslah etmemiz gerektiğinden söz ederiz.Siz ise iktidarınızı güçlendirecek  tantanalı işler peşindesiniz. Nefsimizle savaşıp  maddi zenginlik elde etmekten  önce gelir kendimizi ıslah etmek. Ruh imarı yoksa memleketi imar masiva duygusunu artırır o da ancak dine zarar verir.

“Ey Ensar benden sonra  servet ve saltanat sahibi emirler görmeniz  muhakkaktır. O gün geldiğinde  size bıraktığım  dine ve sünnetime sarılmak  suretiyle sabır  ve sebat gösteriniz ki  ancak doğru yolu bulabilesiniz”

“Dört şey peygamberlerin adetlerindendir.Güzel koku  sürünmek, evlenmek, misvak kullanmak , haya sahibi olmak”

Kutlu Nebi’nin dünyada işlenen günahların ölü dostlara ve akrabalara gösterildiğini söylediğini  biliyor musun ?

“Hastalıkla geçirilen saatler hatalarla geçirilmiş vakitlerin günahlarını temizler”

“Kim Allah için mütevazi olursa Allah da onu ve şanını yüceltir.”

“Kim bir mümin kardeşinin ayıbını dünyada örterse Allah da dünyada ve ahrette onun ayıbını örter”

“Benim ashabımdan herhangi birisi , vefat ettiği memlekette mümin olarak göçecek kadın erkek ne kadar insan var ise, kıyamet gününde onların önünde yürüyecek ve nuruyla onların yolunu aydınlatacak, Allah’ın izni ile onlara şefaat edip tek tek hepsini cennete yerleştirecektir.”

“Birbirinize sırt çevirmeyin, birbirinizden kopmayın. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olun!”

“İlim Çin’de de olsa gidip alın.”

“Kim bir fidan dikerse, Allah o ağaçta yetişen meyve sayısınca amel defterine sevap yazar”

“Sadakanın en makbulü dargın akrabaya verilendir”

“Sonradan pişman olup, özür dileyeceğin sözü baştan söyleme”

“İnsanların elindekilere güvenip de işini gücünü bırakma.”

“Birbirlerini Allah rızası için sevenler (kıyamet gününde)Arş’ın etrafında yakuttan tahtlar üzerinde olacaklar”

“Allah’ a ve ahiret gününe inanan misafirine ikram etsin. Allah a ve ahiret gününe inanan komşusuna iyi davransın”

“Kadir kıymet sahibinin kıymetini ancak kadir kıymet sahibi olanlar bilir”

“Allah ı bilir,  hiçbir şeyi ortak koşmazsın; namazı dosdoğru kılarsın; zekatı (eksiksiz) verirsin, akrabanla ilgilenir (onlara iyilik edersin) bunları yaptığınız takdirde Cennete girersiniz”

“Sevabın büyüklüğü musibetin  büyüklüğüne göredir”

“Allah sevdiği topluluğu sıkıntılarla imtihan eder”

“Namaza durduğun zaman son namazı kılıyormuş gibi kıl”

“Düşmanla karşılaşıp da şehit düşünceye veya galip gelinceye kadar sabreden kişi kabir fitnesinden emin olur, kabrinde sıkıntıya düşürülmez.”

“Yemeklerden sonra ağız ve diş temizliği yapanlar ne iyi kimselerdir.”

“Sizden biri öfkelendiği zaman abdest alsın;  sizden biri öfkelendiği zaman ayakta ise otursun. Öfkesi geçerse ne ala; yoksa uzanıp yatsın”

“Kötü bir danışmanın şerrinden korunmuş bir yönetici , her türlü kötülükten korunmuştur”

“Sizi idare edenlere kötü söylemeyin. Islah olmaları, yani yanlış kararlarını düzeltmeleri için Allah’a dua ediniz çünkü onları ıslah olmaları sizin yararınızadır.”

“Ey insanlar, benden sonra servet ve saltanat sahibi emirler görmeniz muhakkaktır. O gün geldiğinde size bıraktığım dine ve sünnetime sarılmak suretiyle sabır ve sebat gösteriniz ki doğru yolu bulabilesiniz”

Bir ülkede ey Halife askerin elinde silah bulunmasa, çarşılarda ticaret işlemez hale gelse, tarlalar ve bahçeler ziraattan kalsa o ülke yine de yaşar ; ama eğer bir ülkeyi yönetenler adalet ve hukuka uygun davranmazsa vazifeler hak etmeyen insanların elinde olursa din bozulur ahlak bozulur ve ülke batar.Dünyayı kuvvet ve kanunlar değil Allah ın koyduğu güzel ahlak ve vicdan idare eder unutma.Bunun için kime vazife verdiğine , kimi işbaşına getirdiğine dikkat et.Bilirsin ki hak etmeyen kişiye makam vermek hazine değerinde inciyi bataklığa atmak sayılır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !