Embed

Jennifer'in Düğünü Osman Gazi

Merhaba günlükcağazım, Ekim ayını bir başka severim bilirsin. Zira Ekim demek tiyatro demektir benim için. İple çekiyordum, nihayet geldi ve ben 6  Ekim 2016 Perşembe akşamı sezonun ilk tiyatro oyununu İstanbul Devlet Tiyatroları’nın Cevahir Sahnesi’nde Gülcan ile  izledik.

Geçtiğimiz sezon izlediğim oyunlardan hiçbirini bilgisayarım olmadığı için yazamadım sana ama  az da olsa mutlaka değinmek istiyorum fırsat bulursam; sırf hafızamdan uçup gitmesinler diye. Uçup gitmedilerse tabi :)

Devlet Tiyatroları bu sene sadece yerli oyun sahneleme kararı almış günlükcağazım. Çoğunun aksine bu karardan ben pek hoşlanmadım. Sanırım sanatın ve tiyatronun evrenselliğine inanan biri olarak hoşlanmadım bundan. Umarım hayırlı ve teşvik edici olur aldıkları bu karar.

Bu sezon ilk izlediğim oyun İskender Pala’nın yazdığı Hidayet Erdinç’in yönettiği Jennifer’in Düğünü (Osman Gazi) idi.

Oyun, Osmanlı nın kuruluş yıllarında Osman Gazi’ye bir düğüne çağrılarak kurulan tuzağı kendi lehine çevirerek hem fetih gerçekleştirmesi hem de düğündeki gelin Jennifer’i ,onu seven oğlu Orhan Gazi ile evlendirmesini konu ediniyordu.

Bu oyun TRT de hali hazırda yayınlanmakta olan Diriliş dizisini izliyor olanlara yabancı gelmeyecektir diye düşündüm izlerken.  Diriliş’i hiç izlememiş bana da yabancı gelmedi lakin. Çok bilinen Şeyh Edebali’nin sözleri ve Osmanlı’yı okurken ,dinlerken duyduğumuz kelimeler ve cümleler sıkça geçiyordu oyunda. Dolayısıyla diline aşinaydık.

Oyun diyalogları sadece kafiyeden oluşmuştu ki ben bundan hiç ama hiç haz etmedim doğrusu. ‘Ömrümün bahtı,gönlümün tahttı’ gibi:) Çok sıkıcı ve yapaydı bana göre bu kafiyeli zorlama dil. Bu dile şiirsel diyecekler de olacaktır mutlaka, zevkler tartışılmaz.  Yahu  çok da haksızlık etmeyeyim vurucu cümleler de çoktu not aldığım. 

Orhan Gazi ile Jennifer (Holofira)’nın ilk karşılaşmalarında ‘Unutacaksınız’ demesine sesli güldüğümü de buraya not düşmeliyim:) Bi kere oyun Orhan Gazi’yi çok silik göstermişti ki bunu da buraya yazayım:) Aşkın insanı silikleştirdiğini hatırlarım en azından :)

Oyunun müziklerini beğendim, Can Atilla’nın yüreğine sağlık…

Oyunun ışığını beğenmedim, kostümleri ise iyiydi bana göre… Oyunculuklar ise genelde iyi idi…

Oyunun yazarının İskender Pala olduğunu görünce aslında biraz ön yargılı gittiğimi itiraf etmeliyim. Divan Edebiyatındaki hakimiyetini ne kadar beğensem de Pala’nın tiyatroya el atmasından bir o kadar rahatsızım bendeniz.  Dinlediğim ve hoşlanmadığım birkaç tiyatro beyanına istinaden Pala’yı her gördüğümde Shakespeare’nin şemsiye tamircisine söylediği sözden ilhamla ‘Siz Divan Edebiyatı ile ilgilenin Bayım, yalnız edebiyatla ilgilenin, sadece edebiyatla ilgilenin’demek gelir içimden:)

Lafı daha fazla neden uzatıyorum ki ben, sezonun ilk izlediğim oyununa vurulmadım işte yaw zorla mı :) Bana göre çok popülist bir oyundu. Elbette emeği geçen herkesin yüreğine bin sağlık…

Oyundan:

-Vurgun yüreğin atışında…

-Devlete bahar gerek oysa mevsim kış.

-Mezara değil gönüllere gömülmeye bak.

-Savaşma komşunla, yurdunda birliği sağla…

-Deryaya dalga gerek yoksa kuruyacak soyumuz.

-Ceza, gerektiğinde affa zarar değildir.

-Adalet sırat gibidir, kılıçtan keskindir.

-Adalette isabet,doğruluk ve hak gerek…

-Bey olan halkının malına hiç dokunmaz,dokunursa iflah olmaz…

-Haine aman vermem verdirmem, haine murat vermem muradına erdirmem…

-kurulmuş okum ben tutan- atan başkası…

-Alnıma aşk yazan, hileleri bozan Allah…

-Sevildiğin yere sık gidip gelme, yüksekte yer tutan aşağılardakiler gibi emniyette değildir.

-İnsanı yaşat ki devlet yaşasın…

  KADRO

  Yazar İskender Pala

  Yönetmen Hidayet Erdinç

  Dekor Tasarımı Şirin Dağtekin Yenen

  Giysi Tasarımı Nalan Alaylı

  Işık Tasarımı Yakup Çartık

  Müzik Can Atilla

  Koreografi Yeşim Alıç

  Dövüş ve Savaş Koreografi Murat Turhan

  Yönetmen Yardımcısı Demet Macunlar

  Yönetmen Asistanı Büşra İlay Tiryaki

  Oyuncu Nihal Tercan, Erdoğan Aydemir, Bahar Yanılmaz, Can Sözeri, Cenk Dinçsoy, Eray Cezayirlioğlu, Metehan Kuru, Emre Akarsu, Can Baykan, Begüm Şen, Özge Sivrikaya, Murat Turhan, Ozan Uz, Zekayi Metin, Hakan Güngör , Emre Avşar, Mehmet Konu, Özden Dindar, Mehtap Gündoğdu, Merve Akaydın, İpek Şen, Burçin Yıldırım, Fatih Kahraman, Göker Ersivri, Rezzak Aklar, Murat Ceylan, Arif Mustafa Güney, Bulut Mesci

  Sahne Amiri Özgür Ayaz

  Kondüvit Ersin Sönmez

  Işık Kumanda Burak Gülçebi

  Kostüm Asistanı Burcu Melek Bozan

  Dekor Asistanı Dilek Kaplan

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !