Embed

Irak'lı bir kardeşimle hasbihal

Merhaba günlükcağazım, 14 Mart Cumartesi günü Irak’lı bir kardeşimle tanıştım, Aweze ile. Aweze, bir haftalığına hem kurs, hem de İstanbul’u görmek için gelmişti şehrime. Aweze ile tanışmama vesile olan kişi,  ilk öğretmenliğini köyümüzde yapan Salih Hoca’dır. Salih Hoca aylar evvel Aweze ile ilgilenebilir miyim diye rica ettiğinde  memnuniyetle kabul ettim ki programının yoğunluğundan dolayı maalesef birkaç saat görüşebildik.


Ayasofya’nın önünde buluştuğum Aweze’ye ne yapmak istersin diye sorduğumda ‘balık yemek’ dedi ve onu Karaköy Kahvesi’ne götürdüm. Yol boyunca ve balık yerken ettiğimiz sohbete doyamadım ben. İnşallah daha uzun sohbet etme imkanı da buluruz .


22 yaşında olan Aweze 4 dil biliyor ve bu yıl Alman Filolojisinden mezun oluyor, yüksek lisansını da  İstanbul’da yapmayı hedefliyor. İstanbul’u ve İstanbulluları çok sevmiş  Aweze, ben bu konuda yorum yapmadım kendisine:) İnşallah uzun müddet yaşarsa  aynı duyguları hisseder…


Ülkesindeki savaşı sordum Aweze’ye, bulunduğu bölgede savaş olmamasına rağmen korku içinde olduklarını ve savaşın canlarını çok sıktığını, ekonomiyi alt üst ettiğini söyledi. Işıd’ın olduğu bölgelere kimsenin giremediğini; özellikle kütüphanelere, müzelere ve tarihi eserlere saldırışından büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.


Kürt olan Aweze’ye Türkler’i seviyor musunuz diye sorduğumda  barış zamanı her millet iyi, dost; fakat savaş zamanı herkes düşman olarak görülüyor ve herkesten nefret ediliyor dediğinde savaşın genel psikolojisine bir kez daha rastlamanın üzüntüsünü yaşadım.


‘Sizin Kürtleriniz bizim oraya geldiklerinde Türk olarak görülüyor.Diyarbakır’dan bir Kürt gelse bizimkiler Türk diyor onun için. Bizim bölgemiz çok milliyetçi, Bingöl’lü bir genci sevdi bir kız babası annesini boşamakla tehdit edip bu evliliği engelledi’ dedi  Aweze. Cahil milliyetçiliğe  bir kez daha ahhn ettim bu sözleri duyduğumda.


Aweze okurken aynı zamanda çevirmenlik yapıyor. Türkiye den de Halit Ertuğrul’un bir kitabını çevirmiş. Kitap okumayı çok seven Aweze İstanbuldan da kitaplar almış ki bahsederken gözleri ışıldıyordu çok harika kitaplar aldım diyerek :) Kitap okumayı, seyahat etmeyi ve yemek yemeyi çok seven Aweze’nin bu özelliklerini kendime çok benzettim :) İnşallah  sevdiklerini yaşamayı nasip eder Allah ona.


Aweze’nin bir sözü beni çok etkiledi. Dedi ki : Vallahi billahi siyaset bizi bıraksa biz kardeş gibi yaşarız’ not ettiğim bu cümlesi ne kadar doğru bir tesbitti . Ah siyaset düş yakamızdan dedim o an içimden bir kez daha.


Kendini dünya insanı olarak gören benim için dünyamın bir bölgesinden hem de komşum olan bir bölgeden yüreği böyle güzel bir kardeşimle tanışmak çok mutlu etti beni. Vesile olduğu için teşekkür ederim Salih Hocama.


Ve Aweze, seni tanıdığıma, seninle hasbihal ettiğime çok memnun oldum. Barışı seven, öğrenmeye ve gelişime açık, kardeşliği benimseyen seni gibi insanların sayısını arttırsın Allah’ım. Umutsun kardeşim var ol…

 
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !