Embed

Hüsn-i Yusuf

Merhaba günlükcağazım,

Son okuduğum kitap bir şiir kitabı. Adı : Hüsn-i Yusuf. Bir günde başladım ve bitirdim. Aslında şiir kitaplarını baştan sona okumaktansa ara ara açıp okumayı tercih ederim ama bu kez soluksuz okudum. Kısa kısa şiirlerle, berceste değerindeki mısralarla dolu olunca kitap, bitene kadar okumaktan alıkoyamadım kendimi.

Hüsn-i Yusuf’un şairi Salih Uçak.  Kendisi ilk öğretmenliğini köyümde yapmış biri. Bu nedenle onu  sosyal medyada takip ediyor, paylaşımlarını çok beğeniyor ve “ne zaman kitap çıkartacaksınız Hocam?” diye sık sık soruyordum kendine. Sonunda bir kitapta toplamış Salih Hocam paylaşımlarını ki bittabi damıtarak.

Kendini tanıtmamış Salih Hoca kitapta. ‘Şiir tanıtır ,şiirle tanınmak iyidir. Kariyer şiirin önüne geçmemeli’ dedi nedenini sorduğumda. Onun kariyerine sahip olsaydım ben aynı yolu izlemezdim doğrusu:) Ama saygı duyup bu düşüncesine kimdir, nedir ben de anlatmayayım.  Edebi biyografi yazısındaki mütevaziliğine bin sağlık…

Hüsn-i Yusuf, çağdaş bir mesnevi niteliğinde. Birçok bölümden oluşuyor . Bu bölümler elbette birbiriyle ilgili bölümler. Giriş var. Hikaye bölümü diyebileceğimiz bir ana gövde var. ‘azize’ diye seslenmiş hikaye kahramanına burada Salih Hoca. Çağrışım zenginliğine ait böyle bir hitap kelimesi seçmesi hoş olmuş bu arada.  

Kitabı edindiğimde ‘insaflı eleştir’ deyince kendisi , kendimi bir şey zannedip eleştirecek şey aramaya koyulup ,daha ilk başta bi ithaf bile yok diye içimden geçirince ‘ithaf yerine itiraf’adlı şiir yüzüme bir çarptı ki yüreğime nasıl çarptı siz düşünün:)

Çocuk Yusuf’ un çocukluğunu da çok sevdim ben. Yusuf’ un Züleyha suretinde “azize”düşleri de harikaydı. Sadece bu başlık bile çok derin ve düşünülesi… Kamuflenin şaircesi ne güzel…

‘Yusuf’un İstanbul Düşleri’ de en sevdiğim bölümlerden hatta belki de en sevdiğim oldu. İstanbul’ a her ne kadar kızsam da sevmekten ve İstanbul’ a dair şiirler okumaktan vazgeçemiyorum sanırım.

Kitapta dua da var ve daha bir dolu vurucu, yaralayıcı, çarpıcı mısra… Benzetmeler enfes. Mitolojiyi kullanan yabancı şairlere imrenir, bizim şairlerimizin kendi hikayelerimizi bilmemesinden yakınırdım ki bu kitapta bu eksikliğin Salih Hoca tarafından giderildiğini gördüm. Bilen yazar, sindiren şiir yazar…

Hüsn-i Yusuf, nazım ama nesir zenginliğinde, ahenginde ve bütünlüğünde. ‘Irmak şiir’ diye adlandırıyor  zaten kitabını Salih Hoca da.

Derin bir alaka ile okuduğum şiirlerin sonunda aradığım klasik kavuşma ve/veya ayrılığı bulamayınca bendeniz, ‘Hocam devamı var mı?’ diye bir soru sordum ki verdiği cevap şiirden anlıyor iddiasında bulunan bana had bildirdi :) Dedi ki Salih Hoca “Şiir benim için bir devamlılık. Bu yüzden bitmemişlik hissi var her bölümde. Tıpkı hayat gibi. Tıpkı hayallerimiz gibi. Daimi bir eksiklik hissi.” Çok güzel cevap değil mi? Ne bileyim ya kitabın başında ‘Tamamla beni’ diye vurucu bir mısraya takılınca, sonunda tamamlanma bekleyerek çiğlik gösterdim aşk konusunda her daim eksik kalan biri olarak :). Sahi ya uzun zamandır ben aşk kitabı okumuyordum. Ne kadar iyi geldi aşka dair okuma yapmak. Aşkın adının çokça anılır, fakat kendisinin azca yaşanır olduğu bir devirde böyle sağlam mısralar umudu arttırıyor doğrusu.

Arkadaşınızın ‘Doğu’nun sekizinci oğlu’ hitabına katılıyorum Hocam. Eksikliğiniz, bitmemişlik hissiniz, ilhamınız, hayalleriniz hiç bitmesin Hocam. Hep yazın, daima yazın ve paylaşın inşallah. Yüreğinize bin sağlık…

Kitaptan:

-aşk ki hükümsüzdür!

-bitmedi içimin kıymıkları anne/Kan revan sözlerim

-aşk bir için bütün ikiliklere kıyma sanatıdır.

-nasıl taşır insan çift kişilik bir yarayı

-kalabalık bir intihardır yalnızlık

-teşneyim, avareyim, bikesim/ Azığım ‘Hu’ intizarım ‘Hu’

-sözüm yok, harfim çok azize/ susturma beni

-usulca topladı kelimelerini/ yorulmuştu

-korkma/ öldürmeyen ayrılık oldurur bizi

-Ben öteliyim azize/ öteki değil

-geçer diye beklediğim kervan ’umut’

-tamamla beni

 

Not: Şiir kitabı olduğu için paylaşımı az tuttum :) Alın okuyun sizi de çarpan çokça cümleye rastlayacağınızı düşünüyorum.

Selam ve Sevgimle…

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !