Geçtim Ama Tiyatrodan

Merhaba günlükcağazım, dün akşam Cevahir Sahnesi'nde ‘Çöl Fırtınalar’ını izleyeceğimi düşünürken oyuncu  rahatsızlığı ile iptal edilen oyunun yerine ‘Geçtim ama Tiyatrodan’ adlı oyunu  izledim.

Oyunun yazarı Yeton Neziray hakkında  Ekşi Sözlük’de  “Arnavut asıllı Kosavalı yazar. Ülkesindeki son savaşta yaşanmış olayların neden olduğu acıları,yıkımları,bu savaşların toplum ve birey üzerinde yarattığı olumsuz etkileri, tedavi edilemez ruhsal ve sosyo-ekonomik travmaları sahneye taşıdığı yapıtlarıyla ün yapmıştır.” diye bir tanıtım yazıyordu. 

Geçtim Ama Tiyatrodan, Kosava ‘nın bağımsızlığını ilan etmeden önce Devlet tiyatrosundan, devlet erkanının bağımsızlık gününde temsil edilmek üzere bir oyun sipariş vermeleri ile başlıyor. Oyuncular o esnada Gogol’u Beklerken’i çalışıyordu. Bu büyük günde ses getirecek ve büyük bir bütçe ayrılan oyun aylardır maaşlarını alamayan yönetmeni ve oyuncuları heyecanlandırır , kısıtlı imkanlarla hazırlanmaya başlarlar. Bağımsızlık günü belli değildir ve o gün Başbakanın konuşmasının da oyunda yer alması

 istenmektedir ki konuşma metni de ortada yoktur henüz. Bu absürt isteğe provalar esnasında bir dolu talep de eklenir. Çıkartmalar yapılmak istenir, metne müdahele edilir ve devlet sanatçıları zorunlu olarak her şeyi önce itiraz etseler de sonra kabul etmek zorunda kalırlar.  Temsil günü geldiğinde ise alkollü olan baş oyunculardan biri tasarlananın aksine şeyler söyler sahnede.

Oyunun konusu aslında çok iyi idi. Günümüzde çokça tartışılan bürokrasinin sanata müdahelesini Devlet tiyatrosunda hicvedilen bir oyunla izlemek ümit verici.  Yazarın kendi ülkesi , tiyatro ve  bürokrasi hakkında  ironi yapması çok hoştu. Devlet tiyatrolarında bu oyunu izlemek de.  Fakat oyun beni çok sıktı. İlk perdede resmen gözlerim kapandı. Harika bir orkestra vardı sahnede fakat çok kötü kullanılmışlardı. Oyuncuların yüksek sesle oynaması da beni çok rahatsız etti. Bir yönetmeni provalar esnasında izleme isteği oluştu bende aynı zamanda. Gerçekte bir yönetmen bu kadar hareketli mi bu kadar yüksek sesle konuşuyor mu çok merak ediyorum. 

Velhasıl konu itibari ile değerli bulsam da bu oyunu;  ben Neziray’ın savaşa dair , savaş sonrası insan psikolojisini anlattığı bir oyununu izlemeyi çok isterim. Zira Savaş ve Barış, Bedensiz Kadın, Maskeliler, Yanık gibi oyunlar ve etkileri hâlâ sürmekte bende…

Emeği geçen herkese teşekkürlerimle…


Oyundan:

-Yalan söylüyorlar , yalan söylediklerini bildiğin halde onlara inanmayı seçiyorsun.

-Gerekirse elimi, kolumu, bacağımı veririm ama eserlerimde asla değişikliğe izin vermem.

-Bugün para kimde var ?

-Nasıl oluyor da bir milletvekili benim aldığım maaşın on katını alıyor?

-Dermanı kesilmiş, adam yerine konulmaz olmuş zavallı  bir aktörüm.

-Ben iyiyim. Ruhum üzgün ama kafam dinç.

-Kağıtlara asla inanmayın…

-Kafanız karışmasın…

-Size ülkeyi vermedik!

-Tanrı Arnavuttur.

-Başbakan mı?  O hep başbakan…

-Arkanızda Devlet var!

-Burası Devlet müessesesi, müdürün değil. Müdür basit konularda karar verebilir ancak.

-Herkes biliyor ama kimse bir şey bilmiyor.

  Geçtim Ama Tiyatrodan Kadrosu:

  Yazar Yeton Neziray
  Yönetmen Atilla Şendil
  Çevirmen Senem Cevher
  Dekor Tasarımı Suzan Erbilgin
  Giysi Tasarımı Suzan Erbilgin
  Işık Tasarımı Önder Arık
  Müzik Cenap Oğuz
  Yönetmen Yardımcısı Senem Cevher
  Yönetmen Asistanı Çetin Demir
  Oyuncu Şahin Çelik, Cengiz Baykal, Gamze Yapar Şendil, Selçuk Kıpçak, Ozan Dağara
  Orkestra Cenap Oğuz, Edward Aris, Ari Aris, Hakan Ateş, Ergun Mustafa Perin


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !