Geçmişin 28 Şubat mağdur ve mazlumlarına...

Bugün 28 Şubat.

Şayet 28 Şubat yaşanmasaydı şu anda bir okulda Edebiyat öğretmeni olacaktım ben, ablam da muhtemelen bir  Matematik Profesörü olacaktı. Kız kardeşim ne olurdu bilmiyorum henüz lisedeyken, ne olacağına karar veremeden ayrıldı  okulundan. Hiçbir şey için geç değil elbette ama hiçbir şey zamanında olduğu gibi de olmuyor işte...

Neler neler yazabilirim 28 Şubat’ın bende ve etrafımdaki insanlarda bıraktığı izlere, yaşadığımız haksızlıklara dair. Şimdi  bunları yazmak istemiyorum, geçtiğine şükrediyor bir daha da yaşanmamasına dua ediyorum.  Şuracıkta yazmıştım zaten : http://nevbahar01.blogcu.com/bugun-28-subat-unutur-muyum/19659112

Önce yazdığım yazımda bahsettiğim gibi unutmuyorum elbette 28 Şubat’ da yaşatılan zulumleri de onları yaşatanları da. Bilge Adam Aliya’nın dediği gibi “Çünkü unutulan tekrarlanır” biliyorum. Hele o zulme sessiz kalanları hafızamdan hiç silemiyorum. Ne kadar haklıymış meğer Aliya şu sözünde : “Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.”

28 Şubat’a dair hafızamın bütün tazeliğine ve hala izlerini yaşıyor olmama rağmen hiç  kimseye hiçbir kin beslemiyorum Hamdolsun. Kini  Müslümana yakıştıramıyorum,hele ki Taif’de kendini taşlayanlara hayır dua eden bir Peygamberse rehberimiz biz nasıl kin duygusunu barındırabiliriz ki?

Son günlerde bol bol Bilge Adam Aliya İzzetbegoviç’i okuyorum. Okudukça da kendisinin de söylediği gibi ‘özgürleşiyorum’. Onun sözleri şu günlerde öyle değerli ki keşke okunsa ve anlaşılsa şu an iktidarda  olan geçmişin mazlumları tarafından özellikle. Bunlar yeter anlayabilene…

Ne diyordu Aliya :

Nefrete nefretle cevap vermeyin… 

Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız. Kin ve intikam peşinde koşmayacağız.

Hiç kimse intikam peşinde koşmamalı, sadece adaleti aramalıdır. Çünkü intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Geçmişi unutmayın ama onunla da yaşamayın.

İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah'ın önüne hesap verecektir.

Müslümanların hızla artan büyük nüfusuyla övünmemiz, bana şişmanlığıyla övünen ve aldığı yeni kilolardan haz duyan bir adamı hatırlatıyor. Ruhumuza, aklımıza ve başarılarımıza vurgu yapmaya ne zaman başlayacağız? Küçük ve kırılgan bir insanda bile insanlığa katkıda bulunabilecek büyük bir ruh bulunabilir. Gücümüz, bilimimiz, edebiyatımız nerede? Nerede buluşlarımız, küllî iyiliğe katkılarımız?

Ben Müslümanım ve Müslüman olarak kalmaya kararlıyım. Bu hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Çünkü İslam benim için iyi ve asil olmanın en doğru ifadesidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !