Embed

Doğum Günü Partisi

 

Merhaba , iple çektiğim Ekim ayı geldi nihayet:) . Ekim ayını iple çekmemin  nedeni İBB Şehir Tiyatrolarının Ekim ayında “Perde” diyor oluşudundandır:) . 4 ay aradan sonra en büyük keyiflerimden biri olan tiyatroya  kavuşmanın mutluluğu ile ilk oyuna bilet alıp,geçtiğimiz hafta Perşembe günü  Sema ve İclal ile Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde izledik Doğum Günü Partisi 'ni.  

Oyunu  Nobel ödüllü yazar, Harold Pinter yazmış ve ilk olarak 1958 yılında sergilenmiş. Bizde ise anca 2011 yılında İBB Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenebilmiş.  Oyundan çıkınca bloğuma ne yazacağımı düşündüğümde tek kelime aklıma geldi “Saçma”:)…  

İzlerken bütün dikkatimi verdim aceba ne olacak diye. Bunca iyi oyuncu (Cem Davran, Jülide Kural, Yıldıray Şahinler, Mert Tanık, Özge Borak, Bahtiyar Engin ) bu oyunda oynamayı boşuna kabul etmemiş olmalıydı ; ama nafile bir türlü bulamadım nedenini:)

Ertesi günü oyun hakkında araştırma yaptığımda çoğu kişinin benim gibi düşündüğünü de fark ettim. Yine de bişeyler kaçırdığımdan emindim. Ta ki dün akşama kadar… Dün akşam buldum kaçırdığım şeyi.

Biz insanoğlulları her ne kadar özgürlük meraklısı olsak da hep bir kalıp içinde yaşar,kalıplara hapseriz kendimizi. Hayatımızda hep neden-sonuç ilişkisi olmalıdır. Edebiyat kompozisyonları gibi her şeyde giriş,gelişme ,sonuç ararız. İşte bu görünmez şartlanmışlıklarımız bizi keyifsiz, beklentisi yüksek bireyler yapan. Öyle alışmışız ki mesaj veren,öğreten, sonuca bağlanan oyunlara bu oyundaki sonuçsuzluğu saçma nitelendirdim:) Sonra o ana kadar elime almadığım oyun broşürüne bir göz attım ki oyunun yönetmeni Yıldıray Şahinler’in “Bu Pinter oyununu karanlık ve kasvetli değil,zekice bir komedi görüp,hayat gibi çok saçma ve çok komik bulduk biz” yorumu dikkatimi çekti:)  İçimden bir oh çektim en azından “Saçma “ söylemimin  boşa gitmediğine dair:) 

Ben oyundan çok oyunun yazarını sevdim broşürdeki kısa biyografisini okuduğumda. Zira kendisi savaş karşıtı bir aktivist ve insan hakları ihlallerine karşı hayatı boyunca hep mücade etmiş biriymiş.

Oyun hakkında hem söylenecek çok şey var, hem de tek kelime kafi gelmekte.  Biraz kafa yormak,biraz Pinter’i bilmek gerekiyor belki de. Sadece gördüğümüzle yorum yapmak  çoğu zaman yanıltabiliyor bizleri.    

Velhasıl-ı kelam emeği geçen herkesin yüreğine sağlık… 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !