Embed

BÜLBÜL SUSTURULDUĞUNDA

Merhaba günlükcağazım, 2 Ocak Cuma akşamı  İDT Küçük Sahne’de İclal ile  izledik Bülbül Susturulduğunda adlı tiyatro oyununu.

Oyun başlamadan önce Ankara Devlet Tiyatrosu rejisörlerinden Mustafa Şekercioğlu’nun vefat ettiği haberini verdi Alptekin Serdengeçti. Allah’dan  rahmet diliyorum Şekercioğlu’na,mekanı Cennet olsun inşallah…

Bülbül Susturulduğunda’yı İDT broşüründe görür görmez çok heyecanlanmış ve ilk fırsatta bilet almıştım. Zaten oyun çok taze, promiyeri 2 Aralık’da yapıldı. Fakat daha önce Lerzan Pamir rejisi ile Tuncay Akpınar’ın oynadığını öğrendim.

Bülbül Susturulduğunda , Filistinli yazar, hukukçu ve insan hakları savunucusu Raja  Shehadeh’in  aynı adı taşıyan  kitabındaki günlüklerinden, İskoçyalı yazar David Greig tarafından uyarlanmış .

Raja Shehadeh , 2002 yılında terörist İsrail ordusunun Batı Şeria Bölgesindeki Ramallah’ı  bir kez daha işgal ettiğinde , insanların susturulduğu , bombaların konuştuğu, insanlığın öldüğü ,masumların öldürüldüğü ,sokağa çıkma yasağı ile evde tek başına mahsur kaldığı dönemde yazdığı günlüklerden oluşuyor.

Shehadeh’in o denemde  Tv. de izlediklerini, erkek kardeşinin apartmanına İsrail ordusunun kamp kurduğunda yaşadıklarını, gazetede okuduğu haberler karşısında düşündüklerini  ve daha bir çok bireysel yaşadıklarını ,gözlemlediklerini ve düşüncelerini paylaştığı günlüklerinin tiyatroya derlenmesinden çok mutlu oldum ben.

Shehadeh’in yaşadıklarını ve gözlemlerini içim acıyarak izleyince , bütün bir masum halkı hedef alan dünyanın 4. büyük ordusuna sahip terörist İsrail Devletinin bunca yıldır  Filistin topraklarında şehit olan  ve yaşayan her bireyin hayatında nelere mal olduğunu düşündüm. Filistin halkının tümü yaşadıklarını yazsa, hissettiklerini anlatsa usanmadan dinlerim ve yanarım. Hep derim ya hani ,savaşı bilmek, savaşta insanların yaşadıklarını bilmek savaşlara daha çok karşı çıkmamızı sağlayacaktır.Televizyondan izlediğimiz, gazeteden okuduğumuz savaş haberleri öyle soğuk , öyle umarsız ki insanlara ne kadar ulaşıyor , ne kadar etkiliyor bilemiyorum. Hatta menfi tesiri olduğunu düşünüyorum o haberlerin sadece seyirci kalmaya alışmak/alıştırmak gibi…

Filistin ‘in ve Filistin halkının yaşadıkları bütün dünya insanlarını ilgilendiriyor bana göre. Zira bu haksızlık bitmedikçe insanım diyen hiç kimse huzurlu olamaz. Dünyanın ‘daha eşit, daha uygar daha demokratik’ olması Filistin’in özgürlüğüne kavuşmasıyla ilintili çünkü.

İşte bu sebepten Bülbül Susturulduğunda’yı çok önemsiyorum. Shehadeh’in yaşadıkları ve yazdıkları hazır tiyatroya uyarlanmışken, şehrimizde sahneleniyorken gidin izleyin derim tüm dostlarıma. Bana göre Shehadeh şanslı sayılabilecek zümreden olmasına rağmen -ki ailesinden hiç kimseyi kaybetmemiş , evi bombalara maruz kalmamış- anlattıklarını yüreğiniz acıyarak dehşetle izleyeceksiniz.

‘Biz teröristtiz. Bu kelimeyi duymaya artık katlanamıyorum’ dediğinde haykırmak isterdim Shehadeh’e ‘Hayır siz hiç kimsenin olmadığı kadar masum bir halksınız. Asıl terörist İsrail Devleti.Size savaşı destekleyen, savaşla beslenen vampirlerden başka kimse terörist demiyor’ diye.

‘Ülküm sadakat’ diyor Shehadeh. ‘Sonuna kadar azimle, inatla direnmek’ diyor her Filistin’li gibi. Fakat Dünyanın 4. büyük ordusunun karşısına savaş eğitimi almamış masum insanların çıkartılmasını doğru bulmuyor ki haklılık payı büyük.

’ Hukuğu silah edinmiş’ Shehadeh, ama o silah maalesef terörist İsrail ‘e işlemiyor. ‘Kanunla gerçek birbirine karışıyor’ dünyamızda.

‘Artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını’ biliyor olsa da topraklarının özgürlüğü için elinden ne geliyorsa yapıyor.

‘Sıradan yaşamını kaosun ortasında nasıl sürdürebilirse’ öyle sürdürmeye çalışıyor.

‘Sürekli beklemek, gelirlerse ne yaparım, ne yaparlar’ düşüncesini yaşarken ‘Bu daha ne kadar sürecek, Selahattin Eyyübi nerede?’ diye soruyor .

‘Hastanelerin ölü insanlarla dolu olduğu, ölülerin koktuğu bir ülkede’  ‘insafa kalmak’ tabiri içimi acıtıyor izlerken. ‘Sivil kayıtları yok etmek için özel çaba sarfedilen’ Filistin’in blançosu insanlığımızın ölmesi değil mi ?

Shehadeh, bir Hristiyan. Hatta günlüklerini yazdığı  döneminde farklı yerlerde oldukları için birarada olamadığı eşiyle katedralde evlendiğini anlatırken bir intifada evliliği demişti. Hristiyan olduğu için belki de şehit kavramına bizlerden farklı bakıyordu Shehadeh. Savunmasız, silahsız, masum halkın, koca bir ordu karşısında ölmesi sonucunda ölenlere şehit demekle rahatlamadığını belirtiyordu ki bence haklılık payı var anlatmak istediklerinde. 

‘Neye zarar verdilerse biz  tamir ettik, azimle sebat ettik. Sahip olduğumuz tek şey biraz umut. ’ diyor Shehadeh. ‘

Dünya bizi duyacak ve yardım edecek diye bekledik’ dediğinde yüzümün kızardığını hissediyorum dünyanın bir ferdi olarak .

 ‘Bir insan eşiğinde sürekli yayılmacı politika izleyen savaşçı bir toplum varsa ne yapar ‘ diye soruyor Shehadeh. Bu soruya verecek bir cevabınız yoksa oyunu izleyin ,empati kurun ve Filistin ‘in özgürlük mücadelesine şu ana kadar destek vermediyseniz mutlaka destek verin .

‘Direnmeye devam edeceğiz. Sabrımızla bu ülkeyi özgürlüğüne kavuşturacağız ‘ diyen Shehadeh’in ve tüm Filistinliler’in inancını,mücadelesini gönülden destekliyorum. Allah’dan dileğim Filistin’e yapılan haksızlıklara karşı duracak vicdanlı insanların sayısının ve gücünün çoğalması.Amin…

Oyunda emeği geçen herkese ve Shehadeh'i canlandıran usta oyuncu Alptekin Serdengeçti'ye sonsuz teşekkürlerimle...

"Artık evim ne kadar büyükse Filistin'de o kadardı benim için." Shehadeh.

KADRO

  Yazar Raja Shehadeh

  Yönetmen Özgür Yalım

  Çevirmen Hakan Silahsızoğlu

  Uyarlayan David Greig

  Dramaturg Eray Kahya

  Dekor Tasarımı Işın Mumcu

  Giysi Tasarımı Işın Mumcu

  Işık Tasarımı Enver Başar

  Yönetmen Yardımcısı Jale Çiçek

  Yönetmen Asistanı Dilay Ekmekçioğlu

  Oyuncu Alptekin Serdengeçti

  Sahne Amiri Şafak Doğan Yalçın

  Kondüvit Anıl Güripek

  Işık Kumanda Tamer Şalcı

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !