Embed

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Merhaba günlükcağazım , 15 Ocak Perşembe akşamı Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, Sema ile  izledik Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı .

Bir Yaz Gecesi Rüyası , Shakespeare’in 16. yy. da yazdığı romantik komedyası. O zamandan bu zamana kadar da dünyada defalarca sahnelenmiş bir klasik.  

Bir Yaz gecesi Rüyası’nı – Türkiye’ de de çok kez farklı  tiyatro grupları tarafından sahnelenmesine rağmen-  benim ilk izleyişim oldu.

İBBŞT’nin yeni oyunlarından biri olan Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın prömiyeri 7 Ocak ‘da yapılmış.

Oyunun yönetmeni daha önce izlediğim Tehlikeli İlişkiler adlı oyunun da yönetmeni olan Aleksandar Popovski. Twitterde Levent Yılmaz ‘ın bir paylaşımından öğrendiğime göre bu oyun Popovski ‘nin 2008 yılında Hırvatistan’da sahnelediği, Zergeb’deki prodüksiyonu ile aynıymış. Bakınız : http://www.numen.eu/scenography/a-midsummer-night-s-dream/

Bu yıl Darulbedayi’nin 100. yılı. Dile kolay ama büyük emekle  tam bir asır ayakta kalmış, tiyatro sanatına hizmet etmiş bu kurum  ve biz izleyicileri için özel bir yıl dolayısı ile. Bu münasebetle yeni oyunlar, yenilikler yapılıyor. Fakat izlediğim yeni oyunlardan Kerbela’nın da(ki Kerbela'yı beğenmiştim), Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın da daha önce başka kurumlar tarafından -aynı reji ile- sahnelenmiş oyunlar olması beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Darulbedayi’den, adına ve ömrüne yaraşır şekilde hiç sahnelenmemiş ve hiç unutmayacağım güzellikte –gerçekten- yeni oyunlar izlemek isterdim ben bu yıl. Özel yemek beklerken tabldot bulmak gibi bir hissiyat içindeyim doğrusu… Yemek örneğini, tiyatro gibi vazgeçemediklerimden olduğu için verdim :) Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, keyif alamadığım oyunlardan biri oldu benim. Oyunları izlerken bazen günümde olamayabildiğimden Sema’nın da fikrini aldım ki maalesef o da benimle aynı düşüncede idi. Konu çok karışık işlenmişti bana göre, esprilere de gülemedim. Oyunda sevdiğim kısım, MFÖ’nün ‘Güllerin İçinden Canım’ şarkılarının mırıldanıldığı kısım oldu. Gülümsediğim kısım da  Levent Üzümcü’nün çekirdek çıtlattığı sahne idi:).

Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın oyuncu kadrosu hayli başarılı isimlerden oluşuyor ki bu oyunda da çok başarılıydılar. Hele Arda Aydın , izlediğim en iyi performansını gösterdi bana göre bu oyunda. Ama en çok alkışımı akrobatlar aldı. Zira oyun boyunca tavandan sarkan kırmızı kumaşlarda yaptıkları hareketler çok iyiydi. Oyunda emeği geçen bütün oyuncuları tebrik ederim .

Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın dekoru tavandan parça parça sarkan kırmızı kumaşlardı. Ben bu dekoru beğendim, kullanılış şekillerini de…

Maalesef bu oyun sonunda, Shakespeare’nin klasikleri arasında  olan Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı  rastlarsam bir başka rejiden de izlemeyi düşündüm; zira izlediğimle menfi hatırlayacaktım bu klasiği. Arkadaşım Sema’nın bu sezon izlediği ilk oyundan hoşnut kalmamamıza da ayrıca üzüldüm .

Çok sevdiğim tiyatro sanatında çok daha iyi oyunları izlemek dileği ile…

 

KADRO:

Yazan

: WILLIAM SHAKESPEARE

Çeviren

: ÖZDEMİR MUTKU

Yöneten

: ALEKSANDAR POPOVSKİ

Sahne Tasarımı

: SVEN JONKE

Kostüm Tasarımı

: JELENA PROKOVİC

Işık Tasarımı

: SVEN JONKE

Müzik

: KİRİL DZAJKOVSKİ

Koreografi

: HANDAN ERGİYDİREN

Efekt

: ERSİN AŞAR

Yönetmen Yardımcısı

: BAŞAK ERZİ, OKAN PATIRER, NEŞE CEREN AKTAY, NAZİF UĞUR TAN

Süre

: 2 SAAT 15 DAKIKA / İKI PERDE

OYUNCULAR

ARDA AYDINÇAĞLAR YİĞİTOĞULLARIELYESA ÇAĞLAR EVKAYA,GÜROL GÜNGÖRLEVENT ÜZÜMCÜNEŞE CEREN AKTAYNURDAN KALINAĞASELİN İŞCANTORON KARACAOĞLU

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !