Embed

Aldatma

Merhaba günlükcağazım, 1 Aralık Perşembe akşamı Ömer Faruk ile GOP Sahnesi’nde izledik Aldatma adlı oyunu.

Oyunun yazarı daha önce Doğum Günü Partisi adlı oyununu izlediğim Harold Pınter. O oyun hakkındaki ve Pınter hakkındaki düşüncelerim şuracıktadır : http://nevbahar01.blogcu.com/dogum-gunu-partisi/13022442

Aldatma’nın yönetmeni Ahmet Levendoğlu benim oyunculuğunu, ses tonunu ve Türkçesini çok beğendiğim bir sanatçıdır. Broşürde görür görmez çok heyecanlandım bu sebepten. Onu sahnede de görmek istediğimi fark ettim. İnşallah denk gelirim bir gün. Levendoğlu Aldatma’nın Türkiye de ilk sahneleyenlerden ve yönetmeniymiş aynı zamanda.

Aldatma’nın oyun öncesi broşürüne göz atarken Şebnem Köstem i oyuncuları arasında görünce de çok heyecanlandım. Kendisi oyunculuğunu çok beğendiğim biridir ki bu oyunda da harika idi. Mimikleri, ses tonu nasıl güzeldi izlemeye doyamadım. Diğer oyuncuları da beğendim ki özellikle ilk kez izlediğim Jerry rolündeki Gökçer Genç çok iyiydi.  Hepsinin emeğine sağlık…

Aldatma, Pınter in en çok sahnelen üç oyunundan (Doğum günü partisi,Aldatma,Eve Dönüş) biriymiş. Benim doğduğum yıl yazılmış ki yaşım çıkmasın diye belirtmeyeceğim :) Modern Klasik diye anılan bu oyunda Pınter ilk sahnede sonucu gösterip değişik bir kurgu yaparak geriye doğru gelmiş.  Sanırım  oyunun en büyük özelliği tümden gelmesine rağmen heyecanla, neye rastlayacağını  merak ederek izlettiriyor oluşu. En azından benim için öyle oldu. Velhasıl izlediğim oyunların beni düşündürmesini beklediğimden ve konusu itibari ile beni düşündürmediğinden çok da anlamlı değildi Aldatma nezdimde. Bu arada tümdengelen başka oyunlar da izlediğimi belirtmeliyim . İmza: Çok oyun izler :)

Ama tek perdede 9 yıldan kesitler sunarken her yılı ve mevsimi dikkatlice not alışım, kostümlere,dekorlara büyük bir dikkatle bakıp bir şey kaçırmamak için gösterdiğim gayreti düşününce izlenmeye değer olduğunu rahatlıkla yazabilirim :)

Emeği geçenlere bin sağlık…

Oyundan :

*Doğru olan şey gerçekleri görmek.

 

KADRO

Yazan

: HAROLD PINTER

Çeviren

: HALUK BİLGİNER

Yöneten

: AHMET LEVENDOĞLU

Sahne Tasarımı

: AYSEL DOĞAN

Kostüm Tasarımı

: NİHAL KAPLANGI

Işık Tasarımı

: KEMAL YİĞİTCAN

Efekt

: HAMZA DEĞİRMENCİ

Yönetmen Yardımcısı

: DEFNE GÜRMEN, BAŞAK ERZİ

Süre

: 90 DAKIKA / TEK PERDE

 

OYUNCULAR

BURAK DAVUTOĞLUDİRENÇ DEDEOĞLUGÖKÇER GENÇŞEBNEM KÖSTEM

KONUSU

Çağdaş İngiliz tiyatrosunun en önemli yazarlarından Harold Pinter, Aldatma'da "kadın, kocası ve sevgilisi" üçgeni çerçevesinde, çok katmanlı aldatma olgusunu irdelerken; güç, hırs, tutku, dostluk, aile gibi kavramları özgün tiyatro dili ile sorguluyor.

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !